Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

DOBÓR I PRESONALIZACJA BUTÓW NARCIARSKICH

2016-11-10
DOBÓR I PRESONALIZACJA BUTÓW NARCIARSKICH
Wybieramy buty narciarskie.
Czy zastanawialiście się dlaczego dla wielu narciarzy wybór odpowiednich butów jest ogromnym problemem? Przecież oferta producentów butów narciarskich co sezon jest niezwykle bogata. Do wyboru mamy często kilkadziesiąt różnych propozycji, które uwzględniają umiejętności, styl jazdy narciarza, płeć oraz różne cechy morfologiczne stopy. Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Każda stopa jest inna. W obrębie tego samego rozmiaru możemy spotkać stopy wąskie, szerokie, z wysokim bądź niskim wysklepieniem, stopy pronujące czy supinujące itd. a ilość kombinacji równa się populacji narciarzy. Uwzględniając te aspekty producenci butów starają się dostosować swoje oferty tak, aby zaspokoić potrzeby jak najszerszej grupie.


Wide, low volume, slim fit
Jeszcze do nie dawna buty narciarskie oprócz rozmiaru, różniły się właściwie tylko przeznaczeniem: dla amatora, zaawansowanego narciarza czy zawodnika. Następnie pojawiły się buty dedykowane dla kobiet, a dla precyzyjnego doboru wprowadzono skalę twardości butów. Brakowało jednak podziału ze względu na objętość czy szerokość stopy. Taki parametr został uwzględniony stosunkowo niedawno i tak w obrębie tego samego rozmiaru i twardości mamy również często możliwość wyboru szerokości buta. Producenci stosują różne nazwy, np. firma Lange szersze buty oznacza nazwą "Wide" a wąskie "LV" czy "Low Volume".


Jak sprawdzić czy mam wąską lub szeroką stopę?
Pomiar długości stopy w centymetrach nie jest specjalnie czymś trudnym. Więcej kłopotu możemy mieć ze sprawdzeniem szerokości stopy a na pewno z interpretacją tego parametru. Producenci co prawda podają szerokość buta ale rzadko informują, że odnosi się ona do konkretnej długości, najczęściej do rozmiaru 26. I tu zaczynają się schody. Każda dłuższa lub krótsza skorupa jest jednocześnie szersza lub odpowiednio węższa. Jeśli długość naszej stopy wynosi 26cm to mamy łatwe zadanie, w innym przypadku musimy sięgnąć po kalkulator. Zgodnie z danymi firmy Lange, rozmiar 26 jest referencyjny do pomiaru szerokości. Każdy rozmiar mniejszy lub większy wiąże się z dodaniem lub odjęciem 1,2% szerokości buta w rozmiarze 26. A zatem jeżeli szerokość buta w rozmiarze 26 wynosi np. 98mm, to dla rozmiaru 27 będzie to 98mm+1,2% czyli 99,18mm. Rozmiar 28 będzie miał szerokość 99,18mm+1,2% itd. Dla rozmiarów mniejszych niż 26 współczynnik 1,2% jest odejmowany. Nie znamy danych innych producentów ale możemy się domyślać, że będzie wyglądać to bardzo podobnie. W naszym sklepie mamy zadanie ułatwione, dysponujemy bowiem specjalnymi przymiarami do dokładnego pomiaru stóp łącznie z komputerowym pomiarem. Możemy zbadać długość, szerokość, wysokość wysklepienia oraz ocenić czy dla danej długości stopa jest wąska, normalna czy szeroka. 


Wkład termiczny, termoplastyczny, termoformowalny...
Jeśli znamy już długość i profil stopy oraz wyselekcjonowaliśmy odpowiednie modele uwzględniające te parametry oraz nasze umiejętności  to możemy zacząć mierzenie. Pamiętajmy aby po nie oceniać butów zbyt pochopnie. Przede wszystkim po założeniu buty koniecznie trzeba zapiąć. Spowoduje to przesunięcie stopy wewnątrz buta do tyłu. Następnie należy wstać, przyjąć pozycję narciarską uginając lekko nogi w kolanach i dopiero teraz możemy próbować oceniać buty. Pierwsze wrażenie powinno być, że buty są troszkę zbyt małe. Zjawisko to jednak powinno ustępować w miarę upływającego czasu. Wkłady wewnętrzne mają zdolność dopasowania się do kształtu stopy pod wpływem temperatury. Najczęściej działa to w taki sposób, że stopa będąca formą, uciska wkład w miejscach gdzie plastycznego materiału jest zbyt wiele. Wyjątkami są wkłady wtryskowe, ale te najczęściej stosowane są dla zawodników. 


Buty narciarskie mają za zadanie stabilizować nasze stopy oraz efektywnie przekazywać naszą energię na krawędzie nart.
Muszą zatem być idealnie dopasowane. Nie za małe, nie zbyt duże a dopasowane. Należy pamiętać, że buty są łącznikiem pomiędzy nami a nartami. To nie tylko kwestia wygody ale i kontroli nad nartami lub jej braku, co wpływa na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.


Teoria a praktyka.
Wyposażeni w bardzo dużą wiedzę nie zawsze jesteśmy w stanie dokonać właściwego wyboru. Olbrzymie znaczenie ma tutaj wiedza i doświadczenie zdobywane wieloma laty pracy z setkami klientów.


Nie ma butów idealnych są tylko źle lub dobrze wybrane, czyli jak robimy to w Sport-Garage?
Na przestrzeni 20 lat działalności naszej firmy opracowaliśmy proces doboru butów, która składa się z następujących etapów:
 • Podczas wywiadu w klientem, poznajemy jego potrzeby, preferencje, umiejętności a także historię problemów ze stopami.
 • Następnie dokonujemy pomiaru długości i szerokości stóp oraz analizujemy jej budowę.
 • Określamy czy jest wąska, normalna czy szeroka w odniesieniu do jej długości.
 • Bierzemy pod uwagę również charakterystyczne cechy stóp jak pronacja (rotowanie do wewnątrz), supinacja (rotowanie do zewnątrz), wysokość podbicia czy też szerokość pięty.
 • Zebrane w ten sposób dane pozwalają nam na wstępną selekcję butów. Jednak zanim przechodzimy do mierzenia, dobieramy odpowiednie wkładki wewnętrzne, które mają kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiedniej stabilizacji stopy wewnątrz buta.
 • Później przechodzimy do przymiarki zasugerowanych przez nas modeli butów oraz próba drogą eliminacji, wybrania właściwej pary. Jest to kluczowy moment a zarazem jeden z najtrudniejszych dla nas, bowiem 9 na 10 klientów podczas pierwszego kontaktu z nowymi butami ocenia je jako zbyt ciasne co na tym etapie jest czymś naturalnym. Wkłady wewnętrzne, które separują naszą stopę od zewnętrznej skorupy są wykonane z plastycznych materiałów, które dopiero zostaną uformowane zgodnie z kształtem naszych stóp.
 • Obsługa po sprzedaży. Mimo ogromnej wiedzy i doświadczenia, nie jesteśmy w stanie przewidzieć ze 100% dokładnością jak buty będą zachowywały się podczas jazdy. Zdarza się, że po kilku dniach na nartach buty zaczynają sprawiać problemy. Jest to czas na wprowadzenie niezbędnych korekt, o których można przeczytać w dalszej części tekstu. 

Co to jest boot-fitting?

Personalizacja butów narciarskich, często nazywana też boot-fittingiem polega na jak najdokładniejszym dopasowaniu właściwego buta narciarskiego do potrzeb narciarza. Każdego sezonu trafia do nas niezliczona liczba narciarzy szukających pomocy podczas doboru nowych, bądź też aby rozwiązać problemy z już posiadanymi butami. Jak się okazuje nie jest to łatwe zadanie, wymaga ono wiedzy, umiejętności, sprytu, inteligencji oraz odpowiednich narzędzi. Podczas jednego z licznych szkoleń, mogliśmy usłyszeć takie zdanie: "Boot-fitting jest sztuką doboru buta narciarskiego, który jest najlepiej dostosowany do kształtu stopy narciarza a boot-fitterzy są w niej mistrzami."


Problem z butami to dla nas nie kłopot!
Najczęstsze problemy z jakimi się spotykamy to:
 • mrowienie i drętwienie stóp zimne,
 • ścierpnięte stopy,
 • kurcze i bóle mięśni,
 • ucisk kości śródstopia,
 • ucisk kostek i pięt,
 • zbyt duży lub mały rozmiar butów.

Lange Boot Fitting Certificate

Nasi pracownicy odbyli niezliczoną liczbę szkoleń teoretycznych i praktycznych z zakresu personalizacji butów, anatomii stopy, wykonywaniu wkładek wewnętrznych. W 2010 r. jako jedni z pierwszych w Polsce, zostaliśmy zaproszeni do mieszczącej się we włoskiej miejscowości Montebelluna fabryce Lange, gdzie obyliśmy szkolenie pod okiem najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Od tamtej pory byliśmy tam jeszcze dwukrotnie, za każdym razem podnosząc swoją wiedzę i umiejętności.


Sprzedawca vs Boot-fitter
Pamiętajcie, sprzedawca butów narciarskich chce je sprzedać, boot-fitter ma za zadanie wybrać i dostosować najlepsze możliwe dla klienta rozwiązanie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixel